Projekt Fundacji Polsat “Verano dla dzieci”

Fundacja Polsat rozpoczęła pionierski, długofalowy  projekt “Verano dla dzieci”  w zakresie rehabilitacji oddechowej, przeznaczonej dla dzieci z chorobami dolnych i górnych dróg oddechowych, w tym dla dzieci z mukowiscydozą.

W proponowanym kształcie nie ma w Polsce podobnej inicjatywy w zakresie rehabilitacji oddechowej dla dzieci.

W tym roku planujemy zorganizować cztery turnusy w Kołobrzegu w okresie październik – grudzień dla 80 dzieci z woj. śląskiego, które mieszkają w miastach o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Polsce, czyli w  Rybniku, Pszczynie, Zabrzu, Wodzisławiu Śląskim. Turnusy będą finansowane przez Fundację Polsat i partnerów Fundacji.

U wszystkich dzieci zwiększona ekspozycja na znaczne stężenia zanieczyszczeń wywołuje objawy ze strony układu oddechowego: kaszel, dyskomfort przy oddychaniu, podrażnienie śluzówki i prowadzi do zwiększonego ryzyka infekcji. Szacuje się, że zgłaszalność do lekarza – z powodu infekcji układu oddechowego, w następstwie narażenia na zanieczyszczenia powietrza – wzrasta o około 15 proc. Z tego powodu mamy też do czynienia z 8–15 proc. wzrostem zapadalności na zapalenie płuc u dzieci. Szczyt zgłaszalności następuje średnio trzy dni po takiej ekspozycji. Na zapalenie płuc szczególnie podatne są dzieci z astmą.

Obserwuje się stale narastającą liczbę małych pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, spowodowanymi smogiem, które odpowiednio wcześnie leczone i poddane profesjonalnej rehabilitacji mogą obniżyć poziom niepełnosprawności w grupie dzieci i młodzieży. Celem końcowym rehabilitacji oddechowej jest zatrzymanie lub ograniczenie negatywnych skutków schorzenia podstawowego a także zwiększenie siły i wytrzymałości dziecka, umożliwienie prawidłowego toru rozwoju fizjologicznego, obniżenie poziomu lęku i depresji związanych zawsze z chorobą przewlekłą a także poprawienie kontaktów socjalnych  z rówieśnikami.

Każde dziecko podczas turnusu będzie korzystało z wszechstronnej rehabilitacji pulmonologicznej, która będzie przeprowadzana na profesjonalnym i atestowanym sprzęcie, a także  będą korzystać z zajęć rehabilitacyjnych indywidualnych oraz grupowych w sali ćwiczeń, która jest dedykowana tylko dzieciom w Centrum Zdrowia i Relaksu VERANO.

Opiekę medyczną nad małymi pacjentami sprawować będą m.in. lekarz pediatra, zespół  fizjoterapeutów, pielęgniarka pediatryczna, psycholog dziecięcy.

Fizjoterapeuci z Centrum Zdrowia i Relaksu VERANO  są w trakcie profesjonalnego szkolenia w zakresie rehabilitacji pulmonologicznej, przeprowadzanego przez lekarzy rehabilitantów z Centrum Leczenia Mukowiscydozy z Dziekanowa Leśnego.

Prawidłowo prowadzona rehabilitacja zmniejsza ryzyko zaostrzeń i hospitalizacji, poprawia wydolność oddechową i szeroko pojmowaną jakość życia.

PLANOWANE DZIAŁANIA W 2021 ROKU

Zorganizowanie czterech turnusów rehabilitacyjnych w Kołobrzegu:

HARMONOGRAM TURNUSÓW:
I TURNUS – 21 dni – 1.10.2021 – 21.10.2021
II TURNUS – 21 dni – 23.10.2021 – 12.11.2021
III TURNUS – 21 dni – 14.11.2021 – 4.12.2021
IV TURNUS – 14 dni – 6.12.2021 – 19.12.2021

TERMIN I MIEJSCE REALIZACJI ZADANIA

Turnusy rehabilitacyjne będą organizowane od października 2021 do grudnia 2021r. w Centrum Zdrowia i Relaksu VERANO w Kołobrzegu.

Centrum Zdrowia i Relaksu VERANO  posiada bardzo dobrą bazę lokalową, usytuowane jest w uzdrowiskowej części Kołobrzegu, w parku nadmorskim, w odległości 100 m od morza i szerokiej piaszczystej plaży. Na powierzchni blisko 4 hektarów położonych jest sześć pawilonów połączonych w jeden kompleks hotelowo – sanatoryjny, a całość wkomponowana jest w unikalną i bujną zieleń.

VERANO specjalizuje się m.in. w organizacji pobytów sanatoryjnych, rehabilitacyjnych i profilaktycznych.  

Nowoczesna baza zabiegowa oferuje blisko 50 różnych typów zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych. Ośrodek specjalizuje się w leczeniu i profilaktyce osób ze schorzeniami układu ruchu, układu oddechowego, układu krążenia w stadium wydolności oraz schorzeń układu wydzielania wewnętrznego.

Na terenie Ośrodka znajduje się m.in. kawiarnia, grota solna, apteka, wypożyczalnia rowerów, parking strzeżony. W części rekreacyjno-sportowej znajduje się kort tenisowy, boisko do gry w siatkówkę, badmintona.

Osobne piętro dedykowane będzie tylko dla dzieci i będzie po gruntownym remoncie kapitalnym, wyposażone w profesjonalny i atestowany sprzęt pozwalający na wszechstronną rehabilitację pulmonologiczną.
W pokojach będzie można przeprowadzać terapię indywidualną;  na piętrze znajdzie się także sala do ćwiczeń indywidualnych i grupowych dla dzieci oraz gabinet zabiegowy.

Regulamin projektu oraz skierowanie na turnus dostępne są na stronie https://www.fundacjapolsat.pl/szukam-pomocy/index.html#verano-dla-dzieci